18 Ekim 2018 Perşembe

EĞİTİMCİLER MESLEK ODASI GELİYOR...

Aleksey Nikolayeviç TOLSTOY

12 Ocak 2018, 15:52
Aleksey Nikolayeviç TOLSTOY
Aleksey Nikolayeviç TOLSTOY (1883-1945)

Babası kont Nikolay Aleksandroviç Tolstoy'dur. Annesi Aleksandra Leontyevna Turgenyeva ve Nikolay Turgenyev’in yeğenidir. Soylu bir aileden gelen Aleksey Tolstoy, Lev Tolstoy’un da uzaktan akrabasıdır.
İlköğrenimini evde özel öğretmen rehberliğinde tamamlamıştır. 1897 yılında Tolstoy’un ailesi geleceğin yazarının gerçek bir lise eğitimi alacağı Samara’ya taşınır. 1901 yılında liseden mezun olduktan sonra, öğrenimine devam etmek için Petersburg’a gider. Teknoloji Enstitüsü'nün Makine Mühendisliği bölümüne girer. Bu yıllarda Nekrasov ve Nadson’dan öykünerek ilk şiirlerini yazar.
1907’de diplomasını almasına kısa bir süre kala, kendini edebî çalışmalara adamaya karar verir ve enstitüyü bırakır.
"Mavi Nehirler Arkasında" eseri Rus folkloruyla tanışmasının bir sonucudur. Bu dönemde ilk düzyazı tecrübesini gerçekleştirmiştir.
Tolstoy’un sanatının ilk yıllarında, bu yıllarda arkadaşı olan Voloşin’in etkisi görülür. 1909 yılında ilk öyküsü olan sonraki yıllarda "Volga boyunda" adlı derlemesine giren "Turenev’de Bir Hafta" eserini yazar. Daha sonra iki romanı "Tuhaf Adamlar" ve "Topal Ağa" eserlerini yazar. Tolstoy’un eserleri, kuşkusuz büyük ve güçlü bir yazar olarak gördüğü Maksim Gorki’nin dikkatini çeker.
Birinci Dünya Savaşında savaş muhabiri olarak cephede bulunur. Daha sonra İngiltere ve Fransa’ya gider. Savaş hakkında bir dizi deneme ve makale yazar. Savaş yıllarında dramaturjiye ve komediye "Şeytan" ve "Şekerim" eserleriyle yönelir. Şubat Devrimi olayları onun ilgisini tarihle ve Petro dönemiyle ilgilenmesine teşvik eden Rus devletinin problemlerine çeker. Uzun süre zamanını dönemin asıl olayı olan I. Petro ve kuşatmalarına ışık tutmak için çabalayarak arşivler üzerinde çalışmakla geçirir.
Tolstoy Ekim Devrimini düşmanca kabul eder. Çalışmaya devam eder. 1918’de yazdığı eserlerinde bu tarihi konuyu belirtir. 1918 yılının sonbaharında ailesiyle Odessa’ya gider, oradan da Paris’e geçer. Mülteci olmuştur. Ailesi hakkında bu dönemde Tolstoy daha sonra şunları yazar: "Göç sırasında hayat, benim hayatımın en zor dönemiydi. Orada anladım ki vatanından ayrı bir çift insan olmak kimseye gerekli değil." 1920 yılında "Nikitina’nın Çocukluğu" öyküsünü yazar.
1921 yılında Berlin’e göç eder ve Arefe grubuna (Sovyet hükümetiyle yapılan savaştan sonra ortaya çıkan, Rus göçmenlerinin, entelektüellerinin toplumsal politik hareketi) girer. Bunun sonucunda eski arkadaşları Tolstoy’a yüz çevirirler. 1922’de Berlin’e gelen Gorki Tolstoy ile dostça ilişkiler kurar. Berlin döneminde "Aelita" romanını, "Kara Cuma" ve "Yatak Altında Bulunan El yazması" hikâyelerini yazar. 1923 yılında Tolstoy, Sovyet Rusyası'na geri döner. Dönüşünden sonra yazdığı eserlerin başında, üçlemesi "Azap Yolu" (Kız Kardeşler, Yıl 1918, Kederli Sabah) eserini yazar. Trilojisi yani bu üçlemesi temel olarak "Ekmek" (1937) öyküsünü andırmaktadır. 1925 -1927 yıllarında bilim kurgu romanı "Mühendis Garin’in Hiperboloidi"ni yazar.
Tarihsel romanı "Birinci Petro" (1929-1947 tamamlayamamıştır) Sovyet edebiyatında acımasız ve güçlü reform iktidarının savunuculuğunu üstlenen türün en önemli örneği sayılabilir.
Tolstoy’un öyküsü "Aelita" (1922-1923) ve romanı "Mühendis Garin’in Hiperboloid’i (1925-1927) Sovyet bilim kurgu klasiklerindendir. Diğer eserleri arasında "Rus Karakteri" (1944), drama eseri- çar rejimi hakkında fikir ayrımını anlatan "İmparatoriçe’nin Büyüsü" (1925) eserleri bulunmaktadır.
Yazarın misafir evinde ilginç, yetenekli, insanlar (yazarlar, aktörler, müzisyenler) toplanırdı. Tolstoy, 16 yıl üzerinde çalıştığı fakat tamamlayamadığı tarihi romanı "Birinci Petro" eseri ile büyük başarıya ulaşmıştır.
İç savaş sırasında sık sık denemeler, makaleler, kahramanları savaşın zor tecrübelerini yaşamış sıradan insanlardan oluşan hikâyeler yazıyordu. Savaş yıllarında drama eseri "Korkunç İvan’ı" yazar (1941-1943).
Ağır hastalığı yazarın zafer günlerine kadar yaşamasına müsaade etmez ve Tolstoy 23 Şubat 1945’te Moskova’da ölür.

Nevzarov’un veya İbikus’un Maceraları
Mühendis Garin’in Hiperboloidi
Göçmenler
Azap Yolu(Kız Kardeşler
Azap Yolu
Azap Yolu (Kederli Sabah-
Kara Altın (Göçmenler)
Horozcuk, Turgenyev’le Bir Hafta
Evlenme Teklifi
Mişuka Nalımov
Aktris (İki Arkadaş)
Hayalperest (Aggey Korovin)
Rastergin’in Maceraları
Hariton Altını
Aşk
Hoş Hanım
Mavi Kentler
Petro’nun Günü
Sıradan İnsan
Dört Çağ
Paris'te
Kont Kaliostra
Nikitina’nın Çocukluğu
Kargaşa Zamanlarının Hikayesi
Görgülü İnsan
Engerek
Ekmek
İvan Groznıy
Rus Karakteri
Tuhaf Hikaye
Yağma Edilmiş Dünyada Yedi Gün
Eski Yol
Kara Cuma
Halka Adasında
Yatak Altında Bulunan El Yazması
Karda
Serap
Antuan Rivo’nun Öldürülmesi
Balık Avında
Deniz Kızı Masalları
Saksağan Masalları
Altın Anahtar ve Buratino Maceraları
Pisboğaz Kılıbık
Büyücünün Kızı ve Büyücü Kraliçe

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner75
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV