18 Ekim 2018 Perşembe

EĞİTİMCİLER MESLEK ODASI GELİYOR...

Okmeydanı tamamen yıkılacak

Okmeydanı'nın Fetihtepe, Kaptanpaşa, Keçecipiri, Piripaşa ve Piyalepaşa mahallerini kapsayan yaklaşık 1 milyon 600 bin metrekarelik bölgeyi 'riskli alan' ilan eden karar, Beyoğlu Belediyesi Meclis'inden oy çokluğu ile geçti. Buna göre Okmeydanı'ndaki tüm binalar yıkılacak ve yeniden yapılacak.

05 Haziran 2014 Perşembe 11:26
Okmeydanı tamamen yıkılacak
banner69
 Yaklaşık 82 bin nüfusun barındığı Okmeydanı'nda 18 bin 800 konut ile 5 bin 500 ticaret alanı bulunuyor. Okmeydanı zemininin olası bir İstanbul depreminde risk oluşturduğu anlamına gelen ve kentsel dönüşümün önünü açan 'riskli alan' kararı ile 5 bin 600 binanın bulunduğu bölgenin yıkılarak yeniden yapılanması planlanıyor. Kentsel dönüşüme itiraz eden Okmeydanı Çevre Koruma Derneği "Hisseli tapu değil, bağımsız tapu verin" uyarısında bulunuyor.
KONUT STOĞU BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİ KARŞISINDA RİSK TEŞKİL EDİYOR

Beyoğlu Belediyesi imar komisyonu raporunda yer alan ifadeler şöyle:

"Plansız bir şekilde, mühendislik bilimi ve kontrolünden uzak, etap etap kat artışı ve eklentiler şeklinde yapılaşan bölgede konut stoğu oldukça sağlıksız durumdadır. Günümüz şartlarına göre ekonomik ömrünü yitirmiş ve beklenen İstanbul depremi karşısında risk teşkil eden yapılar niteliğindedir. Bu durum bölge yaşayanları için büyük yaşam riski oluşturmaktadır."

 

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE KENDİ KURALLARINA UYMAYA ZORLUYORLAR

İlçe Belediye Meclisi'nde görüşülen karara CHP, riskli alan kararı verilmeden önce "gerekli tespitlerin yapılması ve konuya ilişkin raporların hazırlanması gerekir" diyerek itiraz etti. CHP'li meclis üyesi Ertuğrul Gülsever "Riskli alan ilan edilmesi için bilimsel veriye dayalı bir bilgi yok. Sizin yeriniz tapulu bile olsa, riskli alan ilan edildiğinden itibaren imar faaliyetinde bulunamazsınız, bankadan kredi bile alamazsınız. Burayı boşaltmanız gerekiyor, kentsel dönüşümle kendi kurallarına uymaya zorluyorlar" diye konuştu.

TAPU İŞLEMLERİ BİTMEDEN BAŞLAYACAK KENTSEL DÖNÜŞÜME İTİRAZ

30 Mart yerel seçimleri öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle Okmeydanı'nda 176 kişi tapularına kavuşmuştu. Ancak 1960'lı yıllarda göçlerle kurulan ve arsa tapusu bulunmayan mahallede yaşayanlar mülkiyet sorunu çözülmeden verilen 'riskli alan' ilanının hak kaybına neden olacağı görüşünde. Okmeydanı Çevre Koruma Derneği yöneticisi Eraslan Alkılıç bu süreçte tapu fiyatlarında ciddi bir artış yaşandığına dikkat çekerek şunları söyledi:

"Biz burayı işgal etmedik, bedava almadık. Memleketten göç ederken barınma hakkını devlet düşünmedi, vatandaş kendi imkanları ile buraları yaptı, satın aldı. 2009 yılında belediye buradaki emlak değerlerini yüzde 450 attırdı. Metrekaresini 51 liradan 180 liraya çıkardı. Türkiye'nin hiçbir yerinde böyle bir artış olmamıştır" diye konuştu. Hak sahiplerine 4706 sayılı kanunla tapu satışına başlandığını belirten Alkılıç, "12 bin insan müracaat etti ama tapu alan 300 kişi ya var ya yok. Çoğu eski tapusunu yenileyenler. İnsanların tapu alacak güçleri yok" dedi.

HİSSELİ TAPU DEĞİL, BAĞIMSIZ TAPU İSTİYORUZ

Tapuların ada ölçeğinde değil, parsel bazında verilmesi gerektiğini savunan Alkılıç, " 'Hisseli tapu değil, bağımsız tapu verin' diyoruz. Biz 'güle oynaya buraları size teslim edelim' diyoruz. Belediye kesinlikle buna yanaşmıyor. Belediye parkları, bahçeleri birleştirerek arsa stoğu yapıyor" şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını vurgulayan Alkılıç, "Kentsel dönüşüme karşı değiliz ama yerinde dönüşüm istiyoruz. Her yerde yapılıyor, neden bu 5 mahalle seçildi? Burayı boşaltmak niyetindeler. Okçular Tekkesi'ni sit alanı ilan etmek ve insanları yerinden yurdundan etmek istiyorlar. Biz rant peşinde değiliz. Bir yerin değeri binayla ölçülmez, içindeki ile değer taşır" dedi.

Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği Okmeydanı'na ilişkin 1/5 bin ve 1/binlik imar planlarına ve 3194/18 sayılı uygulamaya karşı idare mahkemesine dava açtı.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN TANINAN HAKLARDAN YARARLANACAKLAR"

Beyoğlu Belediyesi, Okmeydanı'nın Fetihtepe, Kaptanpaşa, Keçecipiri, Piripaşa ve Piyalepaşa mahallerini kapsayan yaklaşık 1 milyon 600 bin metrekarelik bölgeyi 'riskli alan' ilan eden belediye meclisi kararıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, 'Kentsel dönüşüm için tanınan haklardan yararlanacaklar' denildi.

İLK ADIM ATILDI

Beyoğlu Belediyesi'nden yapılan açıklamada özetle şu ifadeler yer aldı:

'Son derece yetersiz bir yapı stoğuna sahip olan Okmeydanı'nda hiçbir sosyal donatı alanı bulunmamaktadır. 75 bin kişinin yaşadığı semtte, arsa olmadığından dolayı sadece 2 okul yer almaktadır. Semtimizde mezarlık dışında hiç park, yeşil alan, hastane bulunmamaktadır. Gecekondulaşmanın yoğun olduğu semtimizde dar yollar hayatın akışını olumsuz etkilemektedir.

Tüm bu sorunların çözülmesi ile ilgili Okmeydanı halkı ile Beyoğlu Belediyesi arasında 200'den fazla toplantı yapılmış, 14 bin hak sahibinden toplantılara katılan 12 bin 500'ü yüzde 94.8 oranında semtimizde bir an önce kentsel dönüşüm yapılması talebinde bulunmuş, resmi olarak bu taleplerini belediyemize ulaştırmıştır.

Vatandaşlarımızın bu talebinin karşılanması adına Beyoğlu Belediyesi Meclisi 02.06.2014 tarih ve 48 sayılı kararıyla Okmeydanı'nın riskli alan ilan edilmesinin ilk adımını atmıştır.

Beyoğlu Belediyesi Meclisi'nde görüşmelerin ardından alınan karar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilecektir. Kararın bakanlık tarafından onaylanması halinde son aşamada Bakanlar Kurulu tarafından değerlendirilecektir. Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmasının ardından Resmi Gazete'de yayınlanacak ve hükme bağlanacaktır.

Beyoğlu'nun son derece önemli bir semtinde hayatı tehdit eden risklerle, depreme karşı güvensiz evlerde yaşayan 75 bin kişinin daha iyi koşullarda yaşamaları için yapılan çalışmaların her aşaması vatandaşlarımızla paylaşılmaktadır. Yerinde dönüşüm yapılacak olan bölgede vatandaşlarımızın kira yardımı ve diğer avantajlardan yararlanabilmeleri için yasal mevzuat takip edilmektedir. Okmeydanı'nda hak sahiplerinin dairelerine daire, dükkanlarına dükkan verilmesi, vatandaşlarımızın yeni evleri için herhangi bir ödeme yapmamaları, borçlandırılmamaları, dönüşüm prensibi olarak benimsenmiştir. Gelinen süreç, vatandaşlarımızla birlikte 10 yıldır sürdürdüğümüz ortak çaba ve arayışın bir sonucudur. Okmeydanı, İstanbul'un merkezindedir, Okmeydanı sakinleri de bütün vatandaşlarımız gibi sosyal donatıları olan bir çevrede güvenli evlerinde oturma hakkına sahiptir. Okmeydanı'nda bütün çabamız ve vaadimiz bu hedefi gerçekleştirmek içindir.'

http://haberyerel.net/okmeydani-tamamen-yikilacak/970/

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner75
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV