18 Ekim 2018 Perşembe

EĞİTİMCİLER MESLEK ODASI GELİYOR...

BİLİMSEL TOPLANTILARDA YENİ EĞİLİMLER: TÜRKİYE’DE EĞİTİM BİLİMLERİ ALANINDA YAPILAN BİLİMSEL TOPLANTILAR

02 Aralık 2016, 11:39
BİLİMSEL TOPLANTILARDA YENİ EĞİLİMLER: TÜRKİYE’DE EĞİTİM BİLİMLERİ ALANINDA YAPILAN BİLİMSEL TOPLANTILAR
Araş. Gör. Orhan KAHYA

Son yıllarda Eğitim Bilimleri alanında düzenlenen, üniversitelerle dergilerin veya eğitim derneklerinin işbirliğiyle gerçekleştirilen bilimsel etkinliklerin giderek arttığı gözlenmektedir. Bu durum beraberinde yeni tartışmaları da gündeme getirmiştir. Bunlardan birisi etkinliklerin otelde mi yoksa üniversite kampüsünde mi yapılması gerektiği konusudur. Kampüs yerine otellerde düzenlenen kongre trendinin son yıllarda arttığı gözlenmektedir.

Eğitim Bilimleri alanına ait bilimsel toplantıları incelediğimizde; son yıllarda yapılan kongrelerin otellerde yapılma eğiliminde olduğu ve uluslararası olması yönünde geliştiği söylenebilir. Fakat uluslararası olan kongrelerin büyük kısmı sadece bilim kurulunda farklı ülkelerden akademisyenlerin bulunduğu, bazılarının ise az sayıda yabancı akademisyenin çağrılı konuşmacı olarak katıldığı, sözlü veya poster bildiri olarak yabancı akademisyenlerin katılımının ise oldukça sınırlı sayıda olduğu bilinen bir durumdur. Söz konusu bilimsel toplantılara katılan yabancı katılımcıların geldikleri ülkelere göz atıldığında ise çoğunlukla Türki Cumhuriyetlerden geldiklerini görüyoruz. Özetle uluslararası kongrelerin ne kadar “uluslararası nitelikli” olduğu tartışmalıdır.

Kongreler yapıldığı mekânlar açısından incelendiğinde, daha önce genel olarak kampüslerde yapılmakla birlikte, son yıllarda yapılan kongrelerin otellerde yapılma eğiliminde olduğu görülmektedir. Kongrelerin otellerde ve kampüslerde yapılmasını alt başlıklar halinde daha detaylı inceleyebiliriz.

Otellerde gerçekleşen kongrelerin artıları ve eksileri

Kongre düzenleme kurulları ve katılımcılar açısından kongrelerin otellerde düzenlenmesinin bazı artılarının ve eksilerinin olduğu söylenebilir. Kongrelerin otellerde düzenlenmesinin, kongre boyunca konaklama, konferans ve sunum salonları ve yemek organizasyonları açısından düzenleme kurullarının işini bir bakıma kolaylaştırdığı söylenebilir. Aynı zamanda katılımcıların da kongre mekânında konaklamaları ve ulaşım problemleri yaşamaması avantajlı bir durum olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte katılımcıların otelde konaklamaları, kongrenin bilimsel programı haricindeki zamanlarda da bir arada olmalarına imkân tanıyarak aynı alanda çalışan bilim insanlarının etkileşimde bulunmalarına katkı sağlamaktadır. Fakat bunların haricinde otelde gerçekleşen kongrelerin birtakım eksilerinin de bulunduğu söylenebilir. Örneğin bildiri sayısının fazla olması halinde otellerin sunum salonları yetersiz kalabilmekte ve bundan dolayı sunum yapılmasına elverişli olmayan fiziksel ortamlar (bagaj odası, disko, restoran bölümleri, mescit, otel odaları) sunum salonu olarak kullanılabilmektedir. Bir başka durum da katılımcıların otel imkânlarından (havuz, hamam, sauna vb.) faydalanarak bilimsel programa katılımın azalması durumudur. Bildiri sunulan oturumlarda, bildirileri dinleyenlerin sayısının çok az olması, bilimsel toplantılarda görülen en sorunlu konulardan başka bir tanesidir.

Kampüslerde gerçekleşen kongrelerin artıları ve eksileri

Kampüslerde yer alan fakülte ve kongre/kültür merkezlerinde düzenlenen kongrelere göz attığımızda, akademik ortamda yapılması bakımından olumlu yönleri olmakla birlikte, kongre merkezlerinin yetersiz kalması durumunda dersliklerde sunumların yapılması ve buna bağlı olarak sunumların aynı bina içerisinde olmaması sorunu, katılımcılar açısından akademik verimi azaltmaktadır. Bununla birlikte sınıflarda yapılan sunumlarda teknik problemlerin yaşanması da olasıdır. Ayrıca kongre merkezi ile yemek yenecek mekânlar arasındaki mesafe, katılımcıların konaklayacağı mekânlar ve kongre merkezi ile konaklama mekânları arasındaki ulaşım konusu kongre düzenleyicileri için işlevsellik bakımından zorluklar yaşatmaktadır. Aynı zamanda katılımcılar için de bu durum zorlayıcı olabilmektedir.

Kongreler bir gelir kaynağı mı?

Son yılların gözde uygulamalarından biri de yayınevleri, dergiler ve bazı akademisyenlerce kurulan dernekler tarafından kongre düzenlenmesidir. Dünyadaki genel yapıya benzer olarak Türkiye’de de yayınevleri, faaliyetlerini sadece kitap yayını ile sınırlamayıp akademik yazılımlar ve akademik yayın (dergi) alanına da genişletmiştir. Yayınevleri ve akademik dergi çıkaran diğer kuruluş veya oluşumların düzenlediği kongrelerin ticari kâr getirisi de kuvvetli ihtimaldir. Bu kongreleri incelediğimizde katılım ücretlerinin 400-600 Türk lirası gibi oldukça yüksek meblağlar olduğunu, çoğu zaman bu meblağların sadece bir bildiriyi kapsadığını ve bildiri başına ayrıca ücret ödenmesi gibi kuralların geçerli olduğunu görüyoruz. Bu kongreler bazen üniversite imkânlarından faydalanarak bazense otellerde gerçekleştirilmektedir. Yayınevleri tarafından düzenlenen kongrelerde, üniversite imkânlarından (mekân, personel vb.) faydalanıldığında maliyetin azaldığı, dolayısıyla daha çok kâr elde edildiği söylenebilir. Öte yandan otellerde düzenlenen kongreler katılımcıların akademik amaçlarına hizmet etmekle birlikte, katılımcılar için “tatil fırsatı” niteliğinde olabilmektedir. Tabii bu eğilimin yaygınlaşmasındaki en büyük etkenlerden biri olarak akla ilk gelen “akademik teşvik”tir. Özetle, bu tür kongrelerin düzenleyiciler için doğrudan maddi, katılan akademisyenler için ise dolaylı olarak maddi ve manevi anlamda bir kâr sağladığı görülmektedir.

Akademik teşvik

Bir diğer konu ise bu tür bilimsel etkinliklerde 18.12.2015 tarihinde yürürlüğe giren akademik teşvik yönetmeliği kapsamında birtakım değişikliklerin gözlenmesidir. Örneğin yıllardır ulusal olarak düzenlenen bilimsel etkinlikler, ilgili yönetmeliğin ardından uluslararası(?) olarak isimlendirilmeye başlanmıştır. Öyle ki bazı kongrelerin düzenlenmesi afiş, web tasarımı vb. çalışmalar yapıldığı halde, yönetmeliğin ardından isimleri aniden değiştirilmiş ve bu yönde düzenlemeler yapılmıştır. Bu kongrelerde yer alan bildiri ve katılımcı sayılarına bakıldığında ise gerçekten uluslararası mı sorusu akla gelmektedir. Ulusal kongre olarak düzenlenmeye devam edenlerin ise teşvik kapsamından yararlanılması için bildirilerin e-kitap olarak basılması gibi birtakım düzenlemeler yapıldığı görülmektedir. Bu durumlarda etkinliğe katılım sonucunda teşvikten yararlanma durumuna kongre web sitelerinde ve davet e-postalarında yer verilir olmuştur.

Kongreye katılım maliyeti

Kongre katılım ücretinin ortalama 400-600 Türk lirası arasında değiştiği, otellerde düzenlenen kongrelerin ise 2-5 gün arasında sürdüğü görülmektedir. Bu oteller genellikle 5 yıldızlı lüks oteller oldukları için gecelik konaklama ücretleri 120 ile 500 Türk lirası arasında değişmektedir. Bununla birlikte başka bir yerde konaklayıp sadece oturumlara katılmak istediğiniz zaman ise kongrenin yapıldığı otele giriş için ayrıca bir ücret ödemeniz söz konusudur. Özetle kabaca bir hesapla bir kongreye katılımın toplam maliyeti; katılım ücreti, konaklama ve ulaşım masrafı ortalama 1000 Türk lirası civarındadır. Bu rakam kampüste düzenlenen bir kongrede nispeten daha düşük olabilmektedir. Bununla birlikte çoğu zaman üniversite ödenekleri bu masrafların tamamını karşılamamakta, yıl içerisinde bir veya iki kongre katılımına destek şeklinde sınırlandırma yapılmaktadır. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında bir bilimsel etkinliğe katılmanın katılımcılar açısından oldukça maliyetli olduğu söylenebilir.

Sonuç yerine

Türkiye’de Eğitim Bilimleri alanında kongre geleneğinin yaygınlaşması ve bilimsel etkinliklere ilginin artması bilimsel gelişme için son derece önemlidir. Lisansüstü eğitim gören öğrencilerin, öğretmenlerin ve alandaki deneyimli isimlerin bir araya gelmesi bakımından da yararlıdır. Fakat kongre katılımı oldukça masraflı olduğundan dolayı bazı kongreler arasında tercih yapılması söz konusudur. Kongrelerin niteliğinin yüksek olması katılımcılarla ilgili olduğu kadar nasıl bir ortamda ve hangi koşullarda gerçekleştiği ile de yakından ilgilidir. Bu yönden otellerde ve kampüslerde düzenlenen kongrelerin bilimsel verimlilik anlamında karşılaştırılması ve değerlendirme sonucunun göz önünde bulundurularak kongrelerin buna göre organize edilmesi gerekmektedir.

Orhan KAHYA - Halim SARICAOĞLU - Ali YAKAR

 

 

 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Ayhan aydın 2 yıl önce yorumlandı

   eline sağlık orhancığım,

  banner75
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV