18 Ekim 2018 Perşembe

EĞİTİMCİLER MESLEK ODASI GELİYOR...

EĞİTİM ÇALIŞANLARI DERNEĞİ

05 Kasım 2014, 15:50
EĞİTİM ÇALIŞANLARI DERNEĞİ
H. Ali AYGÜN
 
Her alanda hızlı bir değişim geçiren toplumlar bu değişimi yakalamak için birçok çalışma yapmaktadır. Bu çalışmalar bazen büyük değişikliklere bazen küçük bir farkındalığa bazen de sonucunu göremediğimiz değişimlere gebe kalmaktadır. Bu nedenle eğitimsel, sosyal, kültürel, bilimsel ve sanatsal alanda toplumun her kesimine görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu alanlarda gelecek nesillere katkı sağlamak vatandaşların en önemli sorumluluklarından biridir. Şüphesiz eğitim hakkı tüm anayasalarda öngörülen en kutsal haktır. Bu bireyin insan olma ve toplumda yer edinmesini ve katkı sağlamasını açık bir şekilde gösteren bir haktır. Birey toplumu toplum ülkeyi geliştirir ve daha ileri noktalara ulaşmasını sağlar. Aslında ulaşılması gereken noktaya ulaşmak için yapılması gereken her zaman bir adım daha ileride olmaktır. Çünkü bu bir yarıştır. Daha iyi bir eğitim için eğitimin niteliğini daha ilerilere taşıma yarışı.
Gelecek neslimize yani çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlamak için yapacağımız en önemli yatırım eğitime yapılan yatırımdır. Gelişmiş ülkelerde eğitime yapılan yatırımlar diğer alanlara göre her zaman daha fazla yer edinmiştir. Ülkeler gelecekleri üzerindeki karanlık, sisli, buğulu, belirsiz havayı dağıtmak ve geleceklerini daha net görmek için eğitime önem vermek(tedirler.) zorundadırlar.
Eğitim sadece okullarda öğretilenlerle sınırlı değildir ve olamamalıdır da. Eğitim her şeyi kuşatmış bir şekilde hayatımızın her alanındadır. Mahmut Hocanın dediği gibi; “Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur.”
Hayatımızın her alanında bir şeyler öğreniriz. Bu öğrendiklerimizi başkaları ile paylaşır ve onlarında öğrenmesini sağlarız. Paylaştıkça öğrenir, öğrendikçe paylaşırız. Ninelerimizden dedelerimizde öğrendiğimiz masallar, ninniler, maniler gibi. Hepsi bize bir şeyler öğretmekte ve nasıl erdemli bir insan olunur bunu göstermektedir. Bu öğrendiklerimiz ile zihnimizi eğitir ruhumuzu besleriz.
Eğitim erdemli insan olmayı öğretir bize …
Peki, bu konuda ne yapmalı? Bize düşen nedir?
Konu eğitim olunca herkese bir şeyler düşer her zaman. Herkes kendince bir şeyler yapabilir/yapmalıdır. Belki imkânlar olanaklar sınırlı olabilir. Bu yolda bir anda bir nokta kadar bir şeyler yapmak bile yetecektir beklide.
Üsteki soruları bir grup arkadaş kendimize sorduğumuzda cevaplar farklıydı. Ama herkesin hem fikir olduğu bir nokta vardı.
-       Evet, bir şeyler yapabiliriz ve yapalım. Nerden başlayalım.
Öncelikle eğitime katkım olsun diyen arkadaşları tek çatı altında toplamanın uygun olacağını düşündük. Atalarımızın dediği gibi.
Birlikten kuvvet doğar.
Ve topladık arkadaşları kurduğumuz dernek çatısı altında. İsmini ise eğitime gönül vermiş ve bu alanda çalışmak isteyen çalışan herkesi kucaklasın diye Eğitim Çalışanları Derneği koyduk. Böylece ilk tuğla ile başladık bu gönül sevdasına.
Şimdi faydalı işler yapma zamanı,
Şimdi erdemli insanların yetişmesine katkı sağlama zamanı,
Şimdi eğitime katkı sağlayıp bir adım öteye taşıma zamanı,
Kısacası şimdi çalışma zamanı.
( … )
 
SÖZÜN SONU
 
Ben gelecek için endişe duymadım, o yeterince hızlı geliyor.
Albert EINSTEIN
 
 
                                                                                                             H. Ali AYGÜN
                                                                                                   Eğitim Çalışanları Derneği
                                                                                                     Yönetim Kurulu Başkanı

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner75
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV