18 Ekim 2018 Perşembe

EĞİTİMCİLER MESLEK ODASI GELİYOR...

2018 Haziran'da, Halk Eğitim Merkezi Öğretmenlerine De Seminer Ücreti Ödenecek

Kazanılan mahkeme kararı sonrasında, yaygın eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlere de seminer ücreti verilecektir.

10 Ocak 2018 Çarşamba 18:48
2018 Haziran'da, Halk Eğitim Merkezi Öğretmenlerine De Seminer Ücreti Ödenecek
banner69

Kazanılan mahkeme kararı sonrasında, yaygın eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlere de seminer ücreti verilecektir

21.5.2010 tarih ve 27587 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin "Eğitim ihtiyaçlarını belirleme çalışmaları ve uygulanacak yöntemler" başlıklı 23. maddesindeki hükümlere göre yaygın Eğitim Kurumlarında öğretim yılı başında ve sonunda seminer (mesleki çalışma) çalışmaları yapılmaktadır.

İşte o madde;

"Eğitim ihtiyaçlarını belirleme çalışmaları ve uygulanacak yöntemler

MADDE 23 - (1) Kurslar, çevrede yapılacak kapsamlı eğitim ihtiyaçlarını belirleme çalışmaları sonucuna göre planlanır ve düzenlenir. Merkezlerdeki öğretmenler, eğitim ihtiyaçlarını belirlemek için toplantı, görüşme, anket, gözlem ve benzeri bilimsel yöntemlerle öğretim yılı başında ve sonunda eğitim ihtiyaçlarını belirleme çalışmaları yaparlar.

(2) Eğitim ihtiyaçlarını belirleme çalışmalarında bilişim teknolojisi başta olmak üzere çevredeki iletişim araçlarından yararlanılır.

(3) Yorum ve demeç içermeyen ve sadece merkez ve bağlı birimlerin faaliyetlerini tanıtımla sınırlı olmak kaydıyla kitle iletişim kuruluşlarına bilgi verecek görevliler mülki amirlerce belirlenir."

Fakat;

1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan ve 16/12/2006 tarih ve 26378 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ek ders görevi " başlıklı 6. maddesi 3. fıkrasındaki; "(3) Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir." hükümlerine göre öğretmenlere, öğretim yılı başında ve sonunda yapılan seminer (mesleki çalışma) çalışmalarına istinaden 15 saat ek ders ücreti ödenmektedir.

Bu ücret öğretim yılı başında ve sonunda seminer (mesleki çalışma) çalışmaları yapmalarına rağmen halk eğitim merkezi öğretmenlerine ödenmemekteyken;

25 Ağustos 2017 tarih ve 30165 sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme metninin İkinci Bölümünde yer alan "Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme" başlıklı kısmındaki " Yaygın eğitim kurumları öğretmenlerinin ek ders ücreti " başlıklı 24. maddesinde yaygın eğitim kurumları öğretmenlerine seminer ücreti ödenmesi öngörülmüştür.

İşte o madde;

"Yaygın eğitim kurumları öğretmenlerinin ek ders ücreti

Madde 24- (1) Öğretmenlere, öğretim yılı başında ve sonunda Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin 23 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca yaptıkları eğitim ihtiyaçlarını belirleme çalışma süreleri için iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapılması kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir."

Bu ücret 25 Ağustos 2017 tarih ve 30165 sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşmenin 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girdiğinden öğretim yılı sonunda Haziran 2018 ayında yapılacak olan seminer (mesleki çalışma) çalışmalarına istinaden 15 saat ek ders ücreti ödenmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.net

 

 

 

 

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner75
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV