18 Ekim 2018 Perşembe

EĞİTİMCİLER MESLEK ODASI GELİYOR...

Teknoloji ve Tasarım Dersi ve Ortak Geleceğimiz

Teknoloji ve Tasarım dersi, ortaokul çağındaki istekli ve yetenekli öğrencilerin, bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla hazırlanmış ...

10 Şubat 2014 Pazartesi 10:04
Teknoloji ve Tasarım Dersi ve Ortak Geleceğimiz
banner69

Teknoloji ve Tasarım Dersi ve Ortak Geleceğimiz

Teknoloji ve Tasarım dersi, ortaokul çağındaki istekli ve yetenekli öğrencilerin, bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla hazırlanmış, öğrencinin tüm derslerdeki bilgilerini kullanabileceği tek derstir. Öğrenci sorunlarına çözüm üretmeyi somutlaştırarak çözümünü ortaya koymayı, bilgi kirliliği çağında doğru araştırma yapmayı, ihtiyacı olan bilgiye ulaşmayı ve onu kullanmayı, çözümüne farklılıklar katarak insanlara sunmayı, özgüven ve saygısını artırmayı hedefleyen, haklarını nasıl koruyacağını öğreterek öğrenciyi üretkenliğe teşvik eden bir programdır. Ülkemizde giderek güçlenen proje temelli çalışma prensibini temel alan bu ders ayrıca Bu Benim Eserim, Şimdi Düşünme Zamanı, Geleceğin Mucitleri, Uluslararası Düş Çizgisi Tasarım Olimpiyatları vb ulusal ve uluslar arası birçok yarışma ve organizasyona da kaynak teşkil etmektedir. Bir insana birçok özellik kazandıran, gelecekte dünyada güçlü bir Türkiye de yer alacak, hangi mesleği yaparsa yapsın projeler üreten, işinde inovatif fikirler uygulayan gelişmiş ülkeler arasında yer alacak bir neslin yetişmesine ön ayak olan bu dersin MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 6287 sayılı kanun kapsamında 2013-2014 eğitim programında ortaokul 5. sınıflara konulması gerekirken ortaokul 6. sınıf programından çıkarıldığı görülmektedir. Oysaki OECD 2009 raporunda Norveç’te sadece Teknoloji ve Tasarım Lisesi olarak eğitim veren lise örnek olarak gösterilmekte ve yaygınlaştırılması istenmektedir. “UNESCO SCIENCE REPORT 2010 TURKİYE” “Innovation has been taught since 2006 in Turkish secondary schools as part of a compulsory course in technology and design” inovasyon eğitimi açısından Teknoloji ve Tasarım dersinin önemine vurgu yapılarak Teknoloji ve Tasarım dersinden dolayı Türkiye’ den övgüyle bahsedilmiştir. 

Ülkemizin büyük markalar çıkaran girişimci ve endüstrileşmiş bir ülke olma hedefinin gerçekleştirilebilmesi için yaşam boyu tasarım ilkesini ülkemizin vizyonuna adapte etmemiz gerekmektedir. Bunun için genç beyinlere bağımsız düşünme yeteneğinin aşılanması önemlidir. Bu sayede küresel bir güç olma yolunda teknolojiye yön veren ve onu üreten genç beyinlere sahip olabilir ve halkımıza daha yüksek standartlarda refah bir yaşam sunabiliriz.

Tüm bu nedenlerle Avrupa da ve tüm dünyada yenilikçi düşünmenin temeli olan tasarım sanayileşmenin anahtarı konumunda iken, Milli Eğitim Bakanlığının en güzel uygulamalarından biri olduğunu düşündüğümüz ve geleceğe yönelik üretken beyinler yetiştirmeyi amaçlayan Teknoloji ve Tasarım Dersinin Ortaokullarımızın 6. Sınıflarından kaldırılması bir yana İlkokullarımızın 4. Sınıfı ve Ortaokullarımızın 5.sınıfların da da yaygınlaştırılması önem arz etmektedir. Bu noktada ortak geleceğimize sahip çıkmak, kalkınmada tasarımın katkısını toplumumuzun her kesimine hissettirebilmek ve okullarımızda Teknoloji ve Tasarım Dersinin gerekliliğine yönelik farkındalık oluşturmak için desteğinize ihtiyaç duymaktayız.

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenleri Meslek Kuruluşu Derneği olarak bu konuda yapılacak her türlü işbirliğine açık olduğumuzu belirtir, vereceğiniz destekle daha üretken ve müreffeh bir Türkiye’ye ulaşmak inancıyla saygılarımızı sunarız.


Özgün DEVRİM

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenleri

Meslek Kuruluşu Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Reste 3 yıl önce yorumlandı

   Güzel ama sacma

  banner75
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV