18 Ekim 2018 Perşembe

EĞİTİMCİLER MESLEK ODASI GELİYOR...

YÖK’ten Yeni Kararlar

13 Şubat 2015, 10:03
Doç. Dr. Suat UNGAN
 

YÖK’ten Yeni Kararlar

YÖK aldığı yeni kararla üniversite adaylarından tıp fakültelerini tercih edebilmek için sınava girenler arasında ilk 40 bin; hukuk fakültelerini tercih edebilmek için ise 150 bin arasına girme mecburiyetini getirdi. Bu kararın alınmasında geç bile kalındı.Çünkü vakıf üniversitelerinin tam burslu kısmı ile paralı kısmı arasındaki puan farkı iyice açılmıştı. Aynı fark, devlet ve vakıf üniversiteleri arasında da oluşmuş durumdadır.Parası olan kişiler az bir çaba, birkaç net ile bazı özel üniversitelerin hukuk veya tıp fakültelerini rahatlıkla kazanmaktaydılar. Daha da kötüsü, düne kadar düşük puanla vakıf üniversitelerine yerleşen birçok öğrenci devlet üniversitelerine yatay geçiş yaparak öğrenimlerine orada devam etmekte bu durum da üniversiteyi kazanamayan öğrenciler için büyük bir haksızlık oluşturmaktaydı.

Bu kararların uygulanmasından en fazla KKTC’deki ve Türkiye’deki özel üniversiteler olumsuz yönde etkileneceklerdir. Bu üniversitelerin daha önceden yüksek ücretle bünyelerine kattığı hocalar ders vermek için öğrenci bulamayacak ve yakın zamanda da başka üniversitelere geçme durumunda kalacaklardır.

Bir ülke için tıp ve hukuk en temel bilimlerdendir.Bu alandaki eğitimlerin çok ciddi şekilde verilmesi gerekmektedir. Tıp ve hukuk bilimlerinde okumak için bireylerde hem zihinsel bir potansiyelin, hem de yeniliklere açık, araştırıcı ve eleştirel bir kültürün oluşması gerekmektedir. Ortaçağ Avrupa’sında yedi özgür sanat olan, gramer, retorik (hitabet), diyalektik (akıl yürütme),aritmetik, geometri ve astronomi derslerini temelde almayanların Tıp ve Hukuk fakültelerine kayıt yaptırma imkânları yoktu. Bugün Amerika Birleşik Devletlerinde hukuk lisans eğitimi almak için sosyal dallarının (Ekonomi, Sanat Tarihi, işletme,  uluslararası ilişkiler vs.) en az birinden mezun olma mecburiyeti vardır.

YÖK’ün tıp ve hukuk fakültelerini kazanma puanlarına göstermiş olduğu hassasiyeti bu fakülteleri açma hususunda da göstermesi gerekir. Türkiye’de birkaç tıp fakültesi hoca ve altyapı yetersizliği nedeni ile başka üniversitelerin bünyesinde eğitim vermektedir. Şu anda devlet üniversiteleri bünyesindeki hukuk fakültelerinin çoğunda, bazı anabilim dallarında yetişmiş öğretim üyesi eksikliği vardır. YÖK’ün kaliteli hoca yetiştirme noktasında gerekli tedbirleri almada çok geç kaldığı görülmektedir.

Hukuk fakültesini bitirenlerin serbest avukatlık yapmalarını göz önünde bulundurarak onların eğitim ve zekâ seviyelerinin kendilerini ilgilendirdiğini, serbest piyasada bu tip elemanların tutunamayacağını iddia edenler olabilir. Fakat unutmamak gerekir ki avukatlar görevlerini sadece şahıs üzerinden değil, şahıs özelinde hukuk üzerinden yapmaktadırlar. Hukuk umuma ait olduğu için onunla ilgilenenlerin, onun kurallarını çok iyi anlayıp yorumlama kapasitelerinin olması gerekmektedir.

Türkiye’de liyakatin ön planda tutulmadığını, siyasi iradeye ya da bürokratik yapıya sırtını verenlerin uydurma bir diploma ile nasıl basamak atladıkları malumdur.

YÖK, hukuk ve tıp fakültelerini korumak için bu kararları aldığını, yakında bazı fakülteler (eğitim, mühendislik),  için de bu kararın uygulayacağını söylemektedir. Bu uygulama çok genişletildiği zaman bundan olumlu sonuçlar almak zorlaşacaktır. Yakında Anadolu’daki çoğu üniversite öğrenci yetersizliği yüzünden büyük sorunlar yaşayacaktır.

Bir yandan dershanelerin kapatılması, diğer yandan belirli bölümleri tercihte sınırlamaların getirilmesi öğrenci ve velileri büyük bir cendereye sokmaktadır. Şartlar böyle geliştikçe okullar gerçek misyonunu kaybetmeye başlayacak, veliler dershanelerin boşluğunu okulların doldurmasını isteyeceklerdir. Okulların dershane mantığı ile hareket ettiği bir ortamda eğitimde kalitenin artmasını beklemek de hayalcilikten öteye geçmeyecektir. 


Doç. Dr. Suat UNGAN
(Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü )

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner75
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV